Παιδικό Θέατρο

Menu

Γυάλινο Μουσικό Θέατρο «Σέρλοκ Χολμς. Ένα Μυστήριο με Νόημα»

Το Γυάλινο Μουσικό Θέατρο γιορτάζει φέτος τα 20 χρόνια λειτουργίας και ανακαίνισε τον χώρο του για να υποδεχτεί ανανεωμένο και με μεγάλο ενθουσιασμό στην Παιδική Σκηνή τους μικρούς του φίλους! Η παρέα της μεγάλης περσινής επιτυχίας «στο Φωτεινό Δωμάτιο» ετοιμάζεται να ρίξει «φως» σε μια «σκοτεινή» μα συνάμα άκρως κωμική υπόθεση με τη νέα συναρπαστική περιπέτεια:

«Σέρλοκ Χολμς. Ένα Μυστήριο με Νόημα»!

«Ένα πελώριο γήπεδο γέμισε αχινούς! Εξαφανίστηκαν οι πυραμίδες της Αιγύπτου! Ίσιωσε ο πύργος της Πίζας»! Όλα τα παραπάνω μυστήρια φαίνονται στον διάσημο ντετέκτιβ βα-ρε-τά. Ώσπου στην πόρτα του καταφθάνει ένα γράμμα από τον αιώνιο αντίπαλό του, τον λεπτότατο Άνθρωπο-Γραμμή! «Αγαπητέ μου Σέρλοκ Χολμς. Οι ημέρες της ηρεμίας σου έλαβαν τέλος»… Εξαιρετικά!

Βασισμένο στην κλασική δομή του αστυνομικού μυστηρίου, το νέο έργο της Ντίνας Σταματοπούλου σε μουσική του Κωστή Μαραβέγια, πλέκει στοιχεία της βικτωριανής εποχής με σύγχρονα στοιχεία, σ’ ένα μυστήριο με Νόημα! Επάνω στη σκηνή και δίπλα στα παιδιά, εκτυλίσσεται η πιο ανατρεπτική υπόθεση που είχε ποτέ να αντιμετωπίσει ο διάσημος ντετέκτιβ! «Στοιχειώδες, απλούστατο, πανεύκολο αγαπητέ μου Γουότσον»!

ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ 2

Ο Σέρλοκ, αδιόρθωτος στην αδυναμία του για τα σοκολατάκια, μπλέκει σε κωμικά μπερδέματα στο πέρασμά του από την κουζίνα ενός πολύ ιδιότροπου σεφ ή την καρέκλα ενός οδοντιάτρου κάπως ‘ατσούμπαλου’! Αλλά η υπόθεση επεκτείνεται και στο «βασίλειο του μυαλού του», όπου τον καθοδηγεί ένας κόσμος φανταστικός, από νεράιδες, δηλητηριώδεις γίγαντες και ατίθασους νάνους, πελώρια σκυλιά και άλλες φιγούρες από προηγούμενες περιπέτειές του!

Σέρλοκ Χολμς! Ο λατρεμένος ήρωας των ιστοριών του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ, με τον θαυματουργό μεγεθυντικό φακό του, τον πιστό του φίλο δρ. Γουότσον και ένα επιτελείο οκτώ ταλαντούχων ηθοποιών, μουσικών και χορευτών, ζωντανεύει στη σκηνή του Γυάλινου Μουσικού Θεάτρου! Παροτρύνει τα παιδιά να ακονίσουν την παρατηρητικότητά τους, να οξύνουν την κριτική τους ικανότητα και να γίνουν χαρούμενοι «συνένοχοι» στη λύση του μυστηρίου.

Την παράσταση συνθέτουν πρωτοπόρες θεατρικές τεχνικές μιμικής και αυτοσχεδιασμού, σωματικού θεάτρου και θεάτρου σιλουετών, ηλεκτρονικά ηχητικά τοπία και ζωντανή μουσική (πιάνο, κρουστά, ζίθερ, ακορντεόν, βιολί, κιθάρες, ούτι, φλάουτο, σαξόφωνο) ενταγμένη στη δράση, εναέρια ακροβατικά, πολυφωνικές συνθέσεις και μαριονέτες μεγάλης κλίμακας που απογειώνουν τη φαντασία!

Κατά τη διάρκεια του έτους θα πραγματοποιηθεί αριθμός παραστάσεων που θα υποστηρίζονται καθολικά από διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.

Παίζουν: Πατρίκιος Κωστής, Δημήτρης Λιακόπουλος, Alex de Paris, Βασίλης Ζώης, Λήδα Μανιατάκου, Ιωάννα Μάντζαρη, Αναστασία Στυλιανίδη, Ράνια Φουρλάνου.

Συντελεστές

Κείμενο – Σκηνοθεσία: Ντίνα Σταματοπούλου

Πρωτότυπη Μουσική: Κωστής Μαραβέγιας

Στίχοι: Ντίνα Σταματοπούλου

Σκηνικά-Κοστούμια-Props: Κωνσταντίνα Μαρδίκη-Μάριος Ράμμος

Φωτισμοί: Αργύρης Καλοπήτας

Φωτογραφίες: Νίκος Καρανικόλας

Artwork: Γιάννης Στύλος

Βοηθός Σκηνοθέτη: Γκέλυ Πεντεφούντη

Υπεύθυνοι ήχου: Γιάννης Κολεβέντης – Γιώργος Κολεβέντης

Κατασκευή σκηνικού: Χρήστος Χαμζαλάρης

Ραφή κοστουμιών: Ευθαλία Κυρίτση

Μακιγιάζ: Μαρίνα Σταθοπούλου

Οργάνωση παραγωγής: Εύη Κουρεμένου

Παραγωγή: Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

Ειδικοί συνεργάτες

Διδασκαλία νοηματικής-Διερμηνεία: Ξένια Νικολακοπούλου

Σύμβουλος Μαγικών Tricks: Μάγος Sankara

Κατασκευή Μαριονέτας: Στάθης Μαρκόπουλος

Χορογραφία swing:  Έλενα Ευαγγελία

Πρεμιέρα: Οκτώβριος 2016

Καθημερινά οργανωμένες παραστάσεις για σχολεία στις 10:30

Κυριακές στις 11:30 & στις 15:00

Γυάλινο Μουσικό Θέατρο – Λ. Συγγρού 143, Νέα Σμύρνη

Γραφείο Οργάνωσης Παιδικής Σκηνής: 210 9327356, 210 9327287  – Ταμείο: 210 9315600

Site: www.gialino.gr – Facebook: www.facebook.com/p.s.gialinoEmail: schools@gialino.gr

Categories:   Θέατρο για παιδιά 3-12 ετών

Comments

  • Posted: Σεπτέμβριος 28, 2016 11:34

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΛΕΟΥΡΑ

    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΒΕΣ.
  • Posted: Οκτώβριος 30, 2016 20:00

    Αννα Μαμαρα

    περάσαμε όμορφα....είχε μυστήριο, χιούμορ και ωραία μουσική
  • Posted: Νοέμβριος 13, 2016 18:37

    Αλεξανδροπουλου Μαρια

    Περασαμε πολυ ομορφα.Ευχαριστουμε πολυ για την προσκληση
  • Posted: Νοέμβριος 13, 2016 20:59

    sundy

    Ευχαριστούμε για τις προσκλήσεις. Υπέροχη παράσταση, με πολύ χορό και μουσική , ωραίο μήνυμα και έξυπνους διαλόγους. Οι ηθοποιοί αξιέπαινοι. Το μόνο μειον είναι ο χώρος που υστερεί πραγματικά ειδικά αν κάθεσαι στις πιο πίσω θέσεις. Τα μικρά παιδιά δεν έβλεπαν τίποτα.
  • Posted: Νοέμβριος 20, 2016 17:30

    Σύλβια

    Ευχαριστούμε πολύ για τις προσκλήσεις. Η παράσταση ήταν τέλεια και είχε πολύ ενδιαφέρον. Πολύ ωραίο ήταν ο οδοντίατρος και το τσίρκο. Οδυσσέας & Άρτεμις
  • Posted: Νοέμβριος 22, 2016 12:09

    ΕΛΕΝΗ ΜΠΕΚΑ

    παρα πολυ ωραια παρασταση και γεματο θεατρο. Ευχαριστω πολυ για τις προσκλησεις.
  • Posted: Νοέμβριος 27, 2016 20:31

    Ζωή Πανταζοπούλου

    Πολυ ωραια παρασταση θα την βλεπαμε ξανα
  • Posted: Δεκέμβριος 12, 2016 10:29

    ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΙΛΑ

    ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!!!
  • Posted: Δεκέμβριος 27, 2016 19:43

    ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ

    Εξαιρετική παρασταση!!! Περασαμε καταπληκτικά και οι μικροί και οι μεγαλοι! Γελάσαμε, ενθουσιαστήκαμε, τραγουδήσαμε!!! Ευχαριστω πολύ για τις προσκλησεις!!!
  • Posted: Ιανουάριος 18, 2017 08:16

    Χριστίνα Τσολονδρέ

    Πολύ ωραία παράσταση! περάσαμε εξαιρετικά και γελάσαμε με την καρδιά μας. Είχε δράση, έξυπνους διαλόγους, όμορφη μουσική και μια παρέα ηθοποιών που διασκέδαζε όσο κι εμείς... ΥΓ. η σκηνή με τον οδοντίατρο απλά φανταστική... συγχαρητήρια στους συντελεστές...
  • Posted: Ιανουάριος 30, 2017 20:11

    Βασιλική Γουργουβέλη

    Εξαιρετική παράσταση..ευχαριστούμε για τις προσκλήσεις..ειχε δράση και χιούμορ..περάσαμε σουπερ!!!!
  • Posted: Φεβρουάριος 6, 2017 11:33

    ΤΑΣΟΣ ΞΕΝΟΣ

    Υπέροχη παράσταση, τα παιδιά μου ενθουσιάστηκαν, ευχαριστώ πολύ για τις προσκλήσεις!
  • Posted: Φεβρουάριος 12, 2017 19:22

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΙΟΥΡΔΑΚΗΣ

    Πολύ καλή παράσταση! Εξαιρετικοί ηθοποιοί! Τέλεια μουσική... όπως κάθε χρόνο!
  • Posted: Φεβρουάριος 26, 2017 17:50

    Ζωή Τσιάρα

    Πολύ Καλη παράσταση, με χιούμορ, ωραία μουσική, έξυπνες ατάκες (εκτός σεναρίου), εξαιρετικό δέσιμο της ομάδας. Ευχαριστούμε παρα πολύ για τις προσκλήσεις!!!
  • Posted: Φεβρουάριος 26, 2017 18:31

    Ιωάννα Γιαννακοπουλου

    Ευχαριστούμε πολύ τέλεια παράσταση!!!
  • Posted: Μάρτιος 1, 2017 10:27

    νατασα κωβαιου

    σας ευχαριστουμε για το δωρακι σας.....οταν εχεις πολλα παιδια {5} ειναι δυσκολο να πας θεατρο ...ακριβο σπορ..... πολυ καλη παρασταση τα παιδια μου ξετρελαθηκαν
  • Posted: Μάρτιος 7, 2017 19:30

    Ερωφιλη Ζαχαροπουλου

    Σας ευχαριστω πολυ!!! Η παράσταση ηταν εκπληκτική με υπέροχους ηθοποιούς και φανταστική μουσική !! Ενα υπέροχο δώρο για την μικρή μου που γιόρταζε!!!
  • Posted: Μάρτιος 12, 2017 18:33

    χριστινα παπαθανασιου

    Υπεροχη παρασταση!ευχαριστω πολυ paidiko theatro.gr!
  • Posted: Μάρτιος 13, 2017 01:56

    EΥΗ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ

    Εκπληκτική παράσταση με πολυταλαντα πλασματα!! Γέλιο μυστήριο και πολλά μηνυματα με νόημα! ! Καλό θα ηταν να δωσετε λιγη περισσότερη προσοχή στους θεατές των τελευταιων θεσεων για να μη μενουν φατσουλες παραπονεμενες....Αν γίνει κι αυτό.... Άριστα με απειρους τόνους! !! Ευχαριστουμε πολύ! !!
  • Posted: Μάρτιος 13, 2017 13:13

    Αναστασια

    Η Παρασταση ηταν ευχαριστη αρκετα....Ευχαριστουμε για τις προσκλησεις....
  • Posted: Μάρτιος 14, 2017 00:06

    Ζωή Μπλαζακη

    Εξαιρετική παράσταση.περασαμε τελεια. Ευχαριστούμε
  • Posted: Μάρτιος 19, 2017 18:55

    Γεωργιοπούλου Παναγιώτα

    Η Παρασταση ηταν πολύ καλή. Ευχαριστουμε για τις προσκλησεις.
  • Posted: Μάρτιος 19, 2017 23:50

    Βασιλική Βουλγαρίδου

    Βασιλική Βουλγαρίδου Περάσαμε καταπληκτικά!! Ευθύμη παράσταση, άψογοι χαρακτήρες, κοστούμια & παραμυθένια μουσική!
  • Posted: Μάρτιος 26, 2017 23:37

    maria merisioti

    Τέλεια παράσταση! !!!!Οι ηθοποιοί ήταν φοβεροί. Ο εξάχρονος γιός μου ξετρελάθηκε και θέλει να το ξαναδει και η κόρη μου 2μισή χρόνον παρακολουθουσε την παράσταση κ ζούσε αυτό που έβλεπε! !!!Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους σας!!!!!!
  • Posted: Απρίλιος 2, 2017 22:10

    ΙΩΑΝΝΑ ΡΕΝΙΕΡΗ

    Ήταν μια Υπεροχη παράσταση ! Ευχαριστούμε για τις προσκλήσεις . Παρόλο που αγοράσαμε και αλλά εισιτήρια η τιμή ήταν πολύ προσιτή σε σχέση με τις υπόλοιπες παραστάσεις φέτος . Το προσωπικό από την είσοδο μέχρι μέσα ευγενέστατο ! Όσο για τον θίασο ήταν όλοι τους καταπληκτικοί !!!!!!! Υπέροχοι ηθοποιοί και ζεστοί άνθρωποι με το χαμόγελο ! Πολλα πολλα συγχαρητήρια !!!!
  • Posted: Απρίλιος 10, 2017 07:56

    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ

    Διασκεδαστική κατανοητή ευχάριστη αστεία.....περάσαμε υπέροχα...
  • Posted: Απρίλιος 10, 2017 21:50

    Xρυσανθη Αβραμη

    Εξαιρετική παράσταση!!! Πολύ συγκινητικό φινάλε!!! Συγχαρητήρια!!!
  • Posted: Απρίλιος 11, 2017 12:20

    irini

    Εξαιρετική παράσταση !!! συγχαρητήρια σε όλους !! αξίζει να τη δείς . Τα παιδιά και εμείς περάσαμε πάρα πολυ καλά.

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.